Ještě v červnu náš trávník zářil jak z katalogu, radost pohledět. Jenže během měsíce se začala objevovat bílá plíseň. Chovala se jako by dostala pozvánku na večírek a šířila se rychlostí zombie apokalypsy. Už to nešlo ignorovat. Jako správný zahradník amatér jsem pořídil v OBI postřik a doufal že vše je vyřešeno, ale žádný zázrak se nekonal. Trávník vypadal zoufale a já s ním.
Od sekačky ke klávesnici
Zavolal jsem kamarádovi zahradníkovi, který mi doporučil mrknout na blog Tomáše Šeny. Skepticky jsem otevřel jeho stránky a čekal další nudné rady. Místo toho jsem narazil na člověka, který trávníky bere jako své životní poslání.
Po pár článcích mi bylo jasné, že tenhle pán to má v malíku. Ještě jsem netušil, jak dokonale propojil svou vášeň pro trávníky, své podnikání a online produkty.
Ponořil jsem se do Šena světa. Klikám, pročítám a říkám si: ‘Ten chlap to válí v digitálu stejně dobře jak se sekačkou a hráběma.‘ Rozzářily se mi oči a já začal zkoumat Šenův business.
- První, co mě zaujalo, byla Whatsappová skupina. Samozřejmě placená a má několik set členů. Radí v ní lidem s trávníkovými strastmi. A rovnou nabízí produkty k řešení problémů.
- Další online zářez je trávníkářský Google kalendář, který každý rok aktualizuje podle počasí. Dozvím se v něm, jak zrovna o trávník pečovat. A jaký vercajk nebo hnojivo zrovna použít. V události kalendáře nikdy nechybí odkaz na produkty do Šena e-shopu.
- E-book „Manuál trávníku“ už mě nepřekvapil. 24 pravidel a postupů jak se starat o trávník. Nice.
- No a Booster je pěkný balíček několika digitálních produktů se slevou, kdybych se nemohl rozhodnout.
On/Off-line
Logickým krokem je nabídka školení a konzultací. Jejich prodej je samozřejmě online. Nic neobvyklého, jen připomenu, že jsme pořád v businessu s trávníky!
Péče o trávník vás láká jako úklid po domácí párty? Tomáš vám to s radostí naplánuje na celý rok. Je tu další produkt – roční plán péče o trávník.
O trávník se nechcete starat, ale vypadat musí jak z katalogu? Žádný problém, Šena to rád zařídí – od sečení až po hnojení. Připravte si šrajtofli, bude to stát jako nový bazén, ale dostanete tu nejlepší péči.
Problémy proměněné v příležitost
Tomáš Šena pochopil, jaké problémy trápí jeho zákazníky. Jsem přesvědčený, že opakovaně dostával otázky „Co mám dělat s tímhle?“ a „Jak zachránit tohle?“ a to mu žralo čas. Vytvořil perfektní trojkombinaci digitálních produktů, které mu uvolnily ruce, zodpověděly dotazy zákazníků, vyřešily jejich problémy s trávníkem a zároveň zvedly prodeje jeho fyzického zboží. Win-win-win!
Krásný příklad, jak využít digitál i v tradičním podnikání. Prodává víc, rozšířil portfolio o digitální produkty, a navíc si uvolnil ruce pro další rozvoj businessu. Tomáš Šena elegantně škáloval své podnikání – pomocí digitálních produktů zvládá více zákazníků, aniž by musel trávit dny u nich na zahradě.
Odhaduju, že další faktorem, který online prodej digitálních produktů Šenovi přinesl je masová premiumizace. Podává jak drahé produkty s vyšší marží, prémiovým zákazníkům (sekačka za 100 litrů je standard), tak i levnější produkty lidem, co se chtějí o svůj trávník dobře starat. Sekačku za statisíce by si ale nikdy nekoupili.
Organický růst může občas skřípat
Business pana Šeny detailně neznám, ale jedno je jasné – prostor pro zlepšení tu vždycky je. Jeho e-shop běží na Shoptetu, což je fajn krabicové řešení, ale ne úplně ideální pro prodej digitálních produktů. A to se občas projeví. E-shop se místy snaží přizpůsobit něco, na co není úplně stavěný, a výsledek pak někdy působí trochu krkolomně.
Na první pohled je vidět, že vše vznikalo postupně, organicky, jak podnikání rostlo. Blog na samostatné doméně odkazuje na produkty, které už třeba neexistují, někde chybí fotky, a běžný uživatel se může lehce ztratit mezi různými stránkami – jednou jste na Milujusvujtravnik.cz, jindy na sena.cz nebo centrumvretenovychsekacek.cz.
Tohle jsou klasické bolesti podnikání rozrůstajícího se za pochodu. Nebyl prostor vše perfektně sladit do jednoho jasného a uceleného celku. Třeba se to časem změní a uvidíme jednotnou, přehlednou verzi.
Další prostor tu je
Šena má pěkné portfolio digitálních produktů. Přesto existuje i tady prostor pro další. Osobní školení by šla natáčet na kameru a nabídnout online lidem, kteří se školení nemohli zúčastnit nebo jako bonus těm co na něm byli (za příplatek samozřejmě). Webináře jsou další možnost jak nabídnout své kno-whow lidem, kteří to mají na školení daleko a chtějí se zeptat na svůj konkrétní problém. Ty je pak možné prodávat online jako záznam. Třešničkou na dortu by mohly bít obsáhlejší online kurzy rozsekané do několika lekcí. Případně placená sekce ve stylu membershipu.
Samozřejmě by tohle všechno nefungovalo, kdyby Tomáš nebyl odborníkem. V průběhu let psal blog a vybudoval si skvělé jméno. Trávníkům asi rozumí jako málokdo v ČR. Jeho komunita si ho právem váží.
Jeden z mnoha
Tomáš Šena je skvělý příklad toho, jak lze v tradičním oboru, který není zrovna “digitální”, vybudovat online produkty, které nejen podporují hlavní byznys, ale i šetří čas a zvedají prodeje. A není zdaleka jediný. Podobné příběhy najdeme napříč různými obory – od řemeslníků po odborné konzultanty.
Zkuste se zamyslet: Pokud podnikáte, co vaše zákazníky trápí? Jaké otázky vám pokládají pořád dokola? A co by jim mohlo pomoct? Možná i vy najdete způsob, jak přes online svět vyřešit jejich problémy a zároveň posunout své podnikání na další úroveň.
A teď mě omluvte, Tomášův kalendář mi právě připomněl, že je čas na postřik. Jako poučený amatér v péči o trávník nechci nic zanedbat!
PS: Máte zavedené podnikání a chcete oslovit více zákazníků online? Mou vášní je hledání možností jak tradiční podnikání rozšířit o online služby. Nabízím 3 krokovou konzultaci. Dva společné hovory a část, kdy hledám nejvhodnější digitální řešení pro vaše podnikání.